Dzieci Maryi

Grupa "Dzieci Maryi" w parafii św. Piusa X i św. Marii Goretti powstała w 1988 roku. Założycielką była s. M. Alberta ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, która pochodziła z parafii św. Eugeniusza z Kędzierzyna. Przyjeżdżała do nas uczyć dzieci z zerówki i klasy początkowe lekcji religii. Przez te lat miałyśmy wielu wspaniałych opiekunów, aktualnym jest ks. Adrian Bombelek. Ks. Adrian dobrze spełnia swoją rolę, za co jesteśmy mu ogromnie wdzięczne! W naszej grupie jest ok. 30 dziewcząt. Dzielimy się na grupy w zależności od wieku i "stażu mariańskiego". I tak wyróżniamy: kandydatki, grupę żółtą, grupę różową, grupę zieloną i grupę niebieską

Kolory grup odpowiadają kolorowi wstążki, na której nosimy medalik. Również wielkość medalika jest różna. Istnieje także biała wstążka, którą otrzymuje Marianka po zawarciu sakramentu małżeństwa. Może któraś z nas tego doczeka? Medaliki nosimy na uroczystościach kościelnych, nabożeństwach, kiedy to wszystkie służymy przy ołtarzu, ubrane w przepiękne kremowe alby (nowo zakupione). Na razie mamy je tylko trzy ale z biegiem czasu będą miały je wszystkie:) Znakiem naszej sodalicji jest również sztandar Dzieci Maryi.

Spotykamy się w każdą sobotę (oprócz wakacji) o godz. 9.30 grupa młodsza oraz starsza o godz. 10.30 w Domu Katechetycznym. Spotkania dla młodszej grupy pomagają prowadzić księdzu Katarzyna Koprowska oraz Katarzyna Gach. Spotkania rozpoczynamy modlitwą. Towarzyszą nam wesołe śpiewy, zabawy, omawiamy ważne dla każdej Marianki tematy, a przede wszystkim uczymy się naśladować Maryję, naszą kochaną Mateńkę. Nasze działania nie kończą się jednak na wspólnych spotkaniach, ale chcemy je wprowadzać w nasze codzienne życie, w domu, w szkole itp. Marianka swoim zachowaniem ma dawać przykład innym, przez co każda z nas staje się taką małą apostołką wiary.

Często umilamy sobie czas wyjeżdżając na pełne przygód i atrakcji wycieczki, chcemy organizować ogniska i robić jeszcze wiele innych bardzo ciekawych rzeczy. Marianki zatem nie mają czasu na nudę!

Uroczyście obchodziłyśmy święta Bożego Narodzenia, kiedy to spotkałyśmy się razem z naszym księdzem Adrianem przy wigilijnym stole, łamiemy się opłatkiem, śpiewamy kolędy oraz spożywamy kolację wigilijną. Mamy nadzieję, że ta tradycja będzie się rozwijać i nadal trwać

Najważniejszą uroczystością dla każdej Marianki jest święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzimy 8 grudnia. Wtedy następuje przyjęcie do grona Dzieci Maryi nowych dziewcząt, które będąc kandydatkami, uczestniczyły w spotkaniach i wyrażały wielką chęć do bycia Mariankami. W tym dniu również dokonuje się zmiana koloru wstążek, czyli tzw. "awans mariański".

Do grona Dzieci Maryi mogą przystąpić dziewczęta, które przystąpiły do Komunii świętej. Górna granica wieku nie jest ograniczona.

Godziny Mszy św.

W dni powszednie:
codziennie o godzinie, 7.30 z wyjątkiem czwartku,
oraz 18.00 z wyjątkiem poniedziałku, środy

W niedzielę:
18.00 (sobotni wieczór)
7.30, 10.00, 11.30, 16.00
8.45 w jęz. Niemieckim
( co drugi tydzień)

Nieszpory: 15.15

Gazetka Parafialna